Pravidla Ucet
Nepřihlášen

Článek

Menu

Cinema 4D
Napsal: amateur
Přidáno: 15.11. 2010

Cinema 4D, velmi oblíbený, velmi rozšířený, velmi velmi...

Cinema 4D je software pro 3D modelování, animací a, pokud připustíme přítomnost několika desítek pluginů, i na strašnou spoustu věcí kolem. Nebo na hraní šachů ;)


Cinemu má na svědomí společnost MAXON. První verze vyšla v roce 1991 a jmenovalo se to ještě FastRay. O dva roky později vyšla Cinema verze 1 a vývoj pokračuje až do dnešní verze 12.


Co je na cinemé super? Je to hlavně systém, jakým je strukturovaná. Skládá se totiž z obrovského množství částí, které lze kombinovat a vytvořit si kompletní interface dle svých potřeb a představ. Základní jádro slouží k modelování a oproti starším verzím například blenderu, v Cinemé jde o záležitost intuitivní a velmi snadnou, vyžadující k perfektnímu zvládnutí pouze cvik.


Druhou polovinou jádra je modul BodyPaint. Ten je pro změnu hodnocen jako nejlepší texturovací nástroj na trhu a používají ho dokonce i lidi, kteří normálně použivají jiné modelovací programy.


To máme modelování a texturování. Samozřejmostí jsou světla, deformátory a mnoho dalšího.


Navíc, ať už zadarmo nebo za určité peněžní obnosy jsou k mání pluginy a těch je ke stovce pro nejrůznější oblasti od částic, přes dynamiku látek a kapalin až po generátory rostlinstva, vlasů a podobně. Cinema je prostě dokonale všestranná a naučit se s ní na dobré úrovni vyžaduje ne víc než pár měsíců tréningu.


Ale abych jen nechválil, musím zmínit i hlavní a podle mě jediný kámen úrazu. Tou je cena produktu.


Starší verze cinemy, a to pozor, pouze samotného jádra, se pohybovaly klidně i kolem 50000! Připočtěte k tomu BodyPaint a pár pluginlů a jste v pohodě na 120000 za nezbytné součásti.


Dnes je to už trochu lepší, ale i tak za základní komponenty není žádný div dát něco kolem 50 tisíc. Ke stažení jsou, praqvda, trial verze, ale kdo to s grafikou myslí vážně, dřív nebo později sáhne po cracku a nakonec možná i po ofik verzi.


Suma sumárum ++Jednoduchost, struktura umožňující přetvořit si interface dle svých představ +množství nástrojů, všestranost, přítomnost šachu -občasná náročnost některých pluginů --cena produktu

Cinema je prostě zaslouženě vysoce hodnocený grafický software a pokud překousnete jeho cenu (nebo si ho stáhnete), poskytne vám vše, co můžete pro tvoření 3D kompozic, animací, simulací a mnohého dalšího.


Ostatní díly seriálu:
Klíčová slova: Cinema 4D 3D
 

Komentáře:

Velkej Chytrák
Copyright (c) 2001-2010