Pravidla Ucet
Nepřihlášen

Článek

Menu

Betatester - Každý ví
Napsal: NicharCZ
Přidáno: 10.10. 2010

Co je to betatest? Tak známé slovo v oblasti vývoje her a četné procento lidí to neví...

Článek je čistě hypotetický a úvahový, bez hlubších znalostí...

Každý se pere o to místo betatestera pro bezvadnou hru. Každý má zájem vyzkoušet jako první hru. Dohraje jí a řekne, že je dobrá. Ale je tohle cílem betatestera? Ne. Málo který člověk, mající zájem o betatest to ví. Dokonce ani samotný vývojář, zejména začínající nemá páru o tom, o co se jedná.


Přibližně každý ví, co to obnáší. Musí dohrát úspěšně hru a dokázat, že to jde. Ne! To opravdu není cílem betatestera. Pouze z části.


Co to teda je?

Betatester je člověk, která má za úkol testovat, v našem případě software, před vydáním. Pokouší se vyhledat slabá místa programu, všechny chyby, slabiny. Po identifikaci těchto nechtěných součástí oznámí programátorovi vše, co nalezl a předá k opravě. Po opravě programátor vydá novou verzi (nezveřejněnou), která opět putuje k betatesterovi. Pokud bude poslední práce "bezchybná", tak je dílo připraveno k proniknutí na veřejnost.


Jak pracuje betatester?

Po obdržení produktu na test bude betatester program testovat. A to dvěma způsoby:

• Normální uživatel
Vžije se do role normálního uživatele a používá software, jakoby ho potřeboval. Tedy vyzkouší všechny funkce, které uživatel má právo vyzkoušet. Například při testování přehrávače betatester bude testovat nahrávání hudby, přehrávání, přetáčení, přidávání do seznamu stop a vše, co uživatel využívá.

• Uživatel nižší inteligence
Betatester se pokouší vžít do role člověka, s mozkem prasete, které se snaží o nemožné. Tedy v tomto případě betatester zkouší o kombinaci různých prvků, které k sobě nepatří. Ne jednou, ale několikrát monotóně zkouší kombinovat třeba všechny věci v inventáři. Stále neustále vše dokola. Ze začátku to vše zná jako zábava, ale betatesting je neuvěřitelná dřina, zejména v rozsáhlejších projektech.Často existuje k softwaru i diskuzní fórum, kde uživatelé hlásí případné chyby, na které programátor reaguje vydáním opravné verze. Opravdu není v silách betatesterů vyhledat všechny chyby, nikdo není bezchybní, ale svou práci by měli tito pověření lidé dělat co možná nejpečlivěji, protože co naštve uživatele? Å patně fungující program...Zdroje: Moje hlava. Nechal jsem se inspirovat pár lidmi, kteří se zmínili o betatestingu na fóru VCH, kde jsem také některé informace o tomto tématu pochytil..
Klíčová slova: betatester betatesting beta betatest testování hra testovánie
 

Komentáře:

Velkej Chytrák
Copyright (c) 2001-2010