Pravidla Ucet
Nepřihlášen

Článek

Menu

Folding@home
Napsal: Last
Přidáno: 05.08. 2010

Pomocte i vy při vývoji léků pod vlajkou VCH!

Možná někteří z vás víte, co to Folding@Home (dále jen F@H) vlastně je a k čemu to slouží, pokud ne pokusím se vám to pár řádky stručně vysvětlit:

Několik výzkumných týmů profesionálních vědců po celém světě se snaží objevit způsoby léčby rakoviny, alzheimera a podobných nemocí a k tomu je zapotřebí spousta výpočtů, většinou vývoje různých buněk v lidském těle. F@H počítá vývoj proteinů, jejich různé mutace a díky tomu odhaluje možnosti léčby či prevence. Ovšem takových to možností mutace jednotlivých proteinů jsou spousty, obrovské množství a ani superpočítače nejsou schopny spočítat takovéto obrovské množství dat za krátkou dobu (několik let).

Proto byl stvořen program, jehož cílem je využívat tisíce domácích počítačů, jako výpočetní jednotky a to pouze když tento počítač nemá co na práci (není zatěžován ze strany jeho uživatele).

(omluvte pokud budou informace trochu nepřesný, takhle jsem to já pochopil, podrobné info je v EN na: http://folding.stanford.edu/ a http://en.wikipedia.org/wiki/Folding@home

Ovšem tvůrce tohoto nápadu počítal s tím, že pokud za to nebude žádná odměna, tak asi moc lidí nepřiláká, proto vytvořil takový menší systém týmů, kdy každý může založit vlastní tým a zvát do něj lidi, za vypočítané jednotky (Work Unit - WU) dostávají jednotliví členové body (podle velikosti WU a její složitosti), které se v rámci týmů sčítají. Na stránkách Stanfordské univerzity (která je tvůrcem projektu F@H) je veden seznam jednotlivých týmů a celkový žebříček.

VCH má svůj tým, založený Adamerem, tým se jmenuje VCH vedci :)

ID číslo týmu je: 167895


Pokud se chcete přidat:

PC

Je jedno jaký máte procesor, obecně platí, že čím výkonnější -> tím lepší. Nejlépe pokud máte procesor řady Core 2 (nebo AMD ekvivalentní). Aplikace která zprostředkuje výpočty je ke stažení zde:

http://folding.stanford.edu/English/Download

Je zde pro všechny známé platformy -Windows, Linux a MAC OS. Pro Windows ve dvou verzích: konzolová a normální. Normální verze je prostě instalovatelná aplikace, kterou spustíte, zadáte ID týmu, svůj nick a eventuelně i heslo, pokud chcete. Dále nastavíte jednoduchá nastavení jako kdy má například aplikace běžet atp.

Já osobně používám konzolovou, která funguje stejně akorát logicky v podobě konzole a to z toho důvodu, že normální verze mi nefungovala správně.

Ať už si vyberete jakoukoliv a spustíte, bude se vám zdát, že aplikace nic nedělá, ovšem pochopitelně dělá, nejdříve stáhne WU, následně ji rozbalí a připraví (cca 1-5 minut, v závislosti na rychlosti vašeho připojení). Pokud máte normálního klienta, můžete sledovat průběh v grafické verzi (vidíte pohyby jednotlivých molekul) a tim pádem podrobně naksakující procenta i v desetinách. Konzolová verze obnovuje 1x za 15 minut, většinou z toho důvodu, že zpracovat 1% tak většinou i trvá, z toho vyplívá že výpočet je velmi složitý a proto výpočet jedné WU může trvat klidně 6 hodin.

Pochopitelně ne v kuse, počítač můžete kdykoliv vypnout, znovu zapnout a F@H bude pokračovat tam kde skončila před vypnutím PC.

pokud vlastníte také výkonnou grafickou kartu/y: Můžete je též zapojit do výpočtu, osobně doporučuju pokud máte grafické karty nVidie tak ty, s podporou CUDA, kompletní seznam zde: http://www.nvidia.com/object/cuda_learn_products.html a ATi řady 2xxx a vyšší. Specialní verze aplikace (vizualně prakticky stejná jako pro CPU) s tím rozdílem že se pomocí ní dosahuje větší score než u CPU verze je ke stažení zde: http://folding.stanford.edu/English/DownloadWinOther Tato aplikace je však pouze pro platformu Windows.

PS3

Je postup jednodušší a jistější - stačí v XMB stáhnout Life with PlayStation, kde je obsažena i aplikace F@H s grafickým rozhráním. Vybráním kanálu F@H můžete zadat svoje jméno "donor name" a stejně tak team ID, které je uvedeno o něco výše.

Pokud se do našeho týmu připojíte bude to jedině dobře, přece jen zapojíte se do výzkumu léčby, dobrej pocit, ne? =) Nikdo vás však pochopitelně nenutí, nevyžadujeme žádnou dlouhodobou aktivitu, nechceme po vás jako tým prostě nic, dáváme vám jen možnost připojit se k něčemu zajímavému a užitečnému ;)

Pokud jste se připojili a svůj nick na seznamu stále nevidíte tak se nelekejte, váš nick zde bude od té doby co zpracujete minimálně 1 WU, statisky se aktualizují každou hodinu ;)

Bližší informace naleznete skoro kdykoliv na

IRC kanálu VCH

Převzato z VCH fóra by Raito
Ostatní díly seriálu:
Klíčová slova: Folding home pomoc výzkum
 

Komentáře:

Napsal: Kmeto
Přidáno: 07.08. 2010

Trosku ma to odradza kedze viac menej spravim svoj pc sucastou nejakeho bot-netu.

Trvalý odkaz

Velkej Chytrák
Copyright (c) 2001-2010