Pravidla Ucet
Nepřihlášen

Článek

Menu

Photoshop - barvy
Napsal: bedikk
Přidáno: 05.08. 2010

Nyní tu tedy máme tutoriál zabývající se výběrem barev. Barvě jako takové by se mohl věnovat několikastránkový popis, který by do detailu rozebíral pojmy jako odstín, stín, nádech, nasycení, svěžest a mnoho dalších. Vybrat tu správnou barvu opravdu není lehké. Upozorňuji, že článek je převeden z prvního VCH.

Barva popředí a pozadí

Všimněte si v dolní části palety Nástrojů dvou překrývajících se čtverců. Výše položený čtverec zastupuje barvu popředí, tedy barvu, se kterou třeba malujete štětcem. Níže položený čtverec znázorňuje barvu pozadí, tedy barvu, kterou využijete třeba při mazání pozadí, při zvětšování velikosti plátna. Chcete-li barvu změnit, jednoduše klepněte na čtverec (buď popředí, nebo pozadí, podle toho co právě potřebujete) a zobrazí se okno Výběr barvy, kterému se budeme věnovat níže. Barvu popředí a pozadí můžete jednoduše prohodit, a to malou oboustrannou šipkou nad čtverci. Nebo jednoduše můžete vrátit obě barvy na základní (popředí černí a pozadí bílé) malou ikonkou zobrazující 2 malé čtverce.

Dialog Výběr barvy

Do tohoto dialogu se dostanete z hodně míst ve Photoshopu, nejjednodušší je klepnout na barvu popředí nebo pozadí.

Náhled na barvu

Když si otevřete dialog pro výběr barvy, tak si všimněte Náhledu na barvu. Slouží hlavně pro porovnání barvy, kterou jste měli vybranou a barvou novou. Má ale i více funkcí, upozorňuje, kdy jste vybrali barvu, která není tisknutelná v režimu CMYK, bude tedy při tisku upravena na barvu, která se tisknout dá. Na toto vás upozorňuje malý vykřičník vedle náhledu barvy nové. Další upozornění, se kterým se můžete setkat, je malá kostka, která vás zase upozorňuje na to, že vybraná barva není „bezpečná webová“, tedy, že může být v prohlížeči pozměněna.

Barevné pole

Nejjednodušeji jak lze barvu vybrat je „od oka“, tedy, že si v barevném poli klepnete na místo s barvou, která se vám zdá nejlepší (rozumíme nejlepší pro danou situaci). Vedle barevného pole je posuvník, kterým měníte barevnou oblast.

Výběr barvy

Barvu lze vybírat v několika režimech (H=Odstín (hue), S=Nasycení (saturation), B=Jas (brightness)).

Odstín
Nasycení
Jas

Nejlepší je zadávat barvu za pomocí číselných hodnot, získáte přesně tu barvu, kterou chcete. Popřípadě můžete vybírat podle oka a pak tu barvu, jen lehce upravit. Zase máte několik možností, jak barvu číselně upravit, buď upravovat jednotlivé množství barvy v určitém režimu (RGB, CMYK, Lab). Pak můžete měnit již zmiňovaný Odstín, Nasycení a Jas. Nakonec můžete zadat přímo barvu, tak jak by vypadala v HTML editoru (značka dole #). Pokud si chcete být jistí, že se bude jednat o bezpečnou webovou barvu, pak zaškrtněte kolonku „pouze webové barvy“.

Paleta Barvy

Plata Barvy je vlastně zjednodušený dialog Výběr barvy. I zde můžete určovat bravu buď zadáním číselných hodnot (nejdříve musíte určit, v jakém režimu chcete barvu zadávat).

Využíváte jednoduchých posuvníků k získání požadované barvy. Nebo můžete použít spektrum barev, které se nachází pod postníky, zde vybíráte klepnutím do spektra, čímž získáte barvu.

Paleta Vzorník

Využít můžete též Vzorník barev a vybrat si z přednastavených barevných palet, nebo si třeba vytvořit vlastní. Barvy můžete jednoduše přidávat klepnutím na ikonu listu (stejné jako vrstev), s tím, že se do vzorníku přidá barva, kterou máte právě vybranou jako barvu popředí.

Kapátko

Vybrat barvu také můžete pomocí kapátka přímo v jakémkoliv otevřeném dokumentu. Stačí vzít nástroj kapátko a klepnout někam do obrázku, když při tom přidržíte ALT, tak změníte barvu pozadí. Důležitým nastavením kapátka je, jestli chcete vzít barvu přímo z jednoho pixelu, na který kliknete, nebo udělat průměr z pixelů více.

Bod

– načte přesnou barvu bodu, na který klepnete

Průměr

– Vypočítá a načte průměr z barevné plochy o velikosti, jakou si určíte (třeba 3x3)

Když chcete získat třeba barvu obličeje z nějaké fotky, určitě se vyplatí použít průměr. Zamezíte tím vybrání 1 konkrétního poškozeného bodu.

Paleta Informace

V této paletě nemůžete barvu přímo vybírat, ale hodí se k získání informací o číselných hodnotách barev, výsledků různých měření a dalších informací. Ve vrchní části palety se vám zobrazují číselné hodnoty barvy, která se právě nachází pod kurzorem. Způsob měření můžete změnit klepnutím na ikonu kapátka. Když mluvím o způsobu měření, mám na mysli režim barvy, pokud chcete získat informace v hodnotách RGB, vyberte tedy Barva RGB, pokud CMYK…

Většina obrázků obsahuje 256 odstínů šedé nebo 256 odstínů červené, zelené a modré (8 bitů na kanál). Většina fotografů používá 16bitové obrázky, což znamená, že mohou obsahovat až 32 768 odstínů šedé nebo odstínů červené, zelené a modré. Pokud pracujete s 16bitovými obrázky, tak si přepněte (najdete zase po ikonou kapátka) na 16bitový režim.

Paletu můžete využít i k sledování určitého místa na obrázku. Zvolte Nástroj pro vzorkování barev (v paletě nástroje ukrytý pod kapátkem) a klepněte někam do dokumentu, vidíte, že se vám do palety Informace přidala nová kolonka zobrazující informace o místě, kam jste klikli. Takovýchto sledovaných míst můžete mít až 4. Další výhodou je, že když upravujete obrázek pomocí nějaké funkce v Obraz > Přizpůsobení, tak se vám zobrazované informace rozdělí na 2 skupiny. Hodnota vlevo ukazuje barvu před úpravou, hodnota vpravo zase ukazuje barvu po úpravě. Body odstraníte přidržením klávesy ALT a klepnutím na vybraný bod.

Dnes to bylo celkem vyčerpávající, doufám, že se vám tento tutoriál popisující výběr barev hodil a těším se na vás při příštím tutoriálu.
Ostatní díly seriálu:
[05.08. 2010] - Photoshop - křivky
[05.08. 2010] - Photoshop - PixelArt
[05.08. 2010] - Photoshop - vektor
[05.08. 2010] - Photoshop - animace
Klíčová slova: photoshop cs3 2d grafika barvy
 

Komentáře:

Velkej Chytrák
Copyright (c) 2001-2010