Pravidla Ucet
Nepřihlášen

Článek

Menu

Photoshop - PixelArt
Napsal: bedikk
Přidáno: 05.08. 2010

Na tomto portálu je spousta grafiků zabývající se převážně PixelArt grafikou. To pro většinu znamená nástroje jako je Malování (MS Paint), Editor obrázků v GM a podobně. Proč nevyužít výhod co nabízí Photoshop? Pojďme si je nyní představit. Předem upozorňuji, že v tomto článku se nebudu zabývat přesně nástrojům a funkcím Photoshopu dopodrobna, pouze představím, jak je využít na PixelArt. Upozorňuji, že článek je převeden z prvního VCH.

Na začátek musím zmínit Vrstvy, to je ohromná výhoda oproti třeba takovému Malování .. vše, co kreslím si mohu rozdělovat do vrstev, skupin a následně tím třeba hýbat, aniž bych znehodnotil nějakou jinou část obrázku. Mohu nastavovat jednotlivým vrstvám průhlednost, libovolně můžu tu vrstvu skrýt, když potřebuji. Pokud gumou mažu, tak zasahuji pouze do aktivní vrstvy (té ve která se právě nacházím) a neničím grafiku ve vrstvách jiných.

Dále se zde nachází přehledná Historie, kdy přesně poznáme, kam se chceme vrátit.

PixelArt se maluje pod velikým přiblížením, proto se vám může stát, že se na obrázku ztratíte. Ve Photoshopu je takzvaný Navigátor, kde přesně poznáte, na jakou část obrázku máte přiblíženo.

Nyní bych asi měl zmínit samotný nástroj, kterým budete kreslit, tedy Tužku.V čem spočívá její veliká výhoda oproti jiným PixelArtovým programům? Výhoda spočívá v nastavení samotného nástroje, nejenže můžete využívat průhledné kreslení, ale také můžete využít stažitelných štětců různých tvarů (v tom případě se ale ztrácí podstata PixelArtu).

Nástroj Plechovka barvy se nijak moc neliší od třeba té v Malování, pokud nepočítáme propojení nástroje s vrstvami a pozor, možností vylít místo barvy vzorek. Co to znamená? Vy si třeba v nějakém jiném dokumentu vytvoříte vzorek 5x5px, definujete ho jako vzorek (Úpravy>Definovat jako vzorek) a tím pak můžete namísto barvy vyplnit plochu.

Nástroje Tvary, tím myslím klasický obdélník, čára a podobně, jsou téměř stejné jako v malování. Pokud s nimi chcete tvořit PixelArt, musíte vypnout vyhlazování.

Nástroj Guma funguje taktéž stejně, ale musím ho přepnout na režim Tužka.

Určitě za zmínku také stojí dobré nástroje pro selekci.

Nyní se dostávám k větší kapitolce, tím jsou animace. Ve verzi CS2 musíte pro vytváření animací přejít do programu Image Ready, který je standardně přiložen k Photoshopu CS2. Pokud již vlastníte Photoshop ve verzi CS3, nikam přepínat nemusíte, Photoshop má všechny funkce pro animace zabudované v sobě.

Tvoření animací ve Photoshopu je snadné a pohodlné, pracovat můžete buď s časovou osou, nebo s jednotlivými snímky animace. Princip je v tom, že máme nějaký statický obrázek a jakoby ho v paletě Animace duplikujeme a tím získáme dva stejné obrázky, nyní si jeden z nich vybereme a nějak ho upravíme (například posuneme vrstvu, ve které máme hlavu atd.), nyní si tuto upravenou vrstvu zase duplikujeme a upravíme. Teď ještě nastavíme, jak dlouho se má každý snímek zobrazovat. Pak také existuje možnost vytvoření animace z vrstev (jedna vrstva je jeden snímek v animaci).

1 – Zde nastavujete jestli se má animace opakovat stále, nebo jestli se má přehrát jen jednou, popřípadě kolikrát se má opakovat.

2 – Náhled snímku a nastavení jak dlouho má tento snímek trvat

3 - Nástroje pro přechod mezi snímky a přehrávání animace

4 – První ikonka vytvoří duplikát snímku a druhá snímek smaže

5 – Přepíná mezi zobrazení animace v časové ose, nebo jako snímky

Tvoření animací si musíte sami osahat a vyzkoušet.

Zde je třeba jednoduchá animace vytvořená během chvíle:

Když to shrnu, s Photoshopem můžete malovat jako v klasickém Windowsáckém Malování a dokonce vám nabídne i hodně navrch. Asi největší výhodou jsou vrstvy, propracovaná historie a tvoření animací. Přeberte si to, vyzkoušejte, jak se pracuje s jednotlivými nástroji, třeba jim přijdete na chuť.

Tímto článkem nechci rozpoutat nějakou válku Photoshop vs. Malování, je mi jasné, že jde o zvyk, ale chtěl jsem ukázat výhody Photoshopu. Píši o Malování a opomíjím i jiné nástroje na PxA grafiku, to z toho důvodu, že s nimi nemám zkušenosti.


Ostatní díly seriálu:
[05.08. 2010] - Photoshop - barvy
[05.08. 2010] - Photoshop - křivky
[05.08. 2010] - Photoshop - vektor
[05.08. 2010] - Photoshop - animace
Klíčová slova: photoshop ps cs3 pxa pixel art 2d grafika
 

Komentáře:

Velkej Chytrák
Copyright (c) 2001-2010