Pravidla Ucet
Nepřihlášen

Článek

Menu

Základy tiles
Napsal: DDL Blue
Přidáno: 09.08. 2011

Dnes si něco povíme o tiles, neboli o dlaždicích.
Tiles, neboli dlaždice jsou šikovným pomocníkem při tvorbě grafické podoby levelů. Vzpočívá to v tom, že části místnosti "rozřežete" na čtverečky, dáte je do jednoho obrázku (tkzv. tile setu), vložíte jej do Game Makeru jako pozadí a postupem, který si ukážeme z těchto čtverečků poskládáme celou grafiku místnosti. Pro ukázku máme tento tile set:
...a výsledná místnost může vypadat třeba takto...Jak toho dosáhnout? Jako první si nakreslíme tile set po vzoru toho nahoře. Všechny dílky musí mít stejnou velikost a musí mezi nimi být všude stejné mezery (nebo tam nemusí být mezery žádné, je to jen kvůli přehlednosti kde který dílek začíná). Přidáme v gm nové pozadí a nastavíme ho podle tohoto obrázku:
Co které údaje znamenají je snad z obrázku jasné. Čísla pochopitelně volíte podle svého tile setu. Když máme tile set připraven, tak otevřeme místnost, kam chceme dlaždice položit. Přepneme na záložku tiles, vybereme tile set, vybereme dílek a můžeme ho položit obdobně jako se pokládají objekty do místností. Můžeme to vidět na následujícím obrázku:Zaškrtnutím delete underlink zapnete/vypnete přemazávání objektů. Pod tímto políčkem můžete vidět ještě tři tačítka a nabídku na zvolení aktuální vrstvy. Jedním vrstvu přidáte, druhým odstraníte, třetím změníte její hloubku. Zkuste a pochopíte.


Výhody dlaždic jsou zřejmé. Určitě jste jako začátečníci vyplňovali místnosti objekty. To je ale poněkud náročné na výkon. Takhle si poskládáte místnost z dlaždic, dáte do místnosti neviditelné kolizní objekty a hra se tak stane zase o něco svižnější. Ale zase nečekejte zázraky - velmi mnoho dlaždic v místnosti může taky hru spomalit.


To je ze základů vše. Dotazy, připomínky do komentářů.
Klíčová slova: tiles dlaždice pozadí room
 

Komentáře:

Napsal: DDL Blue
Přidáno: 19.08. 2011

Díky, ono na tomdle není moc co zdlouhavě vysvětlovat :).

Trvalý odkaz

Napsal: Kešu
Přidáno: 13.08. 2011

Dobrý článek, krásně vysvětlený. :)

Trvalý odkaz

Velkej Chytrák
Copyright (c) 2001-2010